Újbudai TISZA Szigetek

Ulászló utca 58 saroktelek

ulaszlo_58_saroktelek

Tartalom

Megosztás

Elhagyatott romos telek, derékig érő fű, omló épületek. Lukas kerítés, melyre úgy kapaszkodnak az indák, mintha ők tartanák a helyén az egykor szebb napokat is megélt drótvázat. Ha az arra járó veszi a fáradtságot és néhány pillanatig elidőzik az utca sarkán azt látja, hogy a fák olyan sűrűn állnak egymás mellett, hogy még a telken található két épületet is eltakarják. Pedig ott vannak, szorosan egymás mellet a lassan az égig érő fűben.

Olyan ez, mintha egy mese jelenete elevenedett volna meg, pedig az nem más, mint az Ulászló utca-Zsombolyai utca-Kökörcsin utca sarkán álló közel 3202m2-es ingatlant. Az ingatlanon található két épület egykor a Védőnői szolgálatnak, valamint a Köjál-nak (később ÁNTSZ) adott otthon, de mint a leírásból is kitűnik már hosszú évek óta nem nézett feléjük senki. Igy nézett ki a „Saroktelek” ahogy ezt azóta nevezik, amiről ez az írás szól.

A környező utcákban alacsonyabb épületek helyezkednek el, az utat mindenhol fasorok szegélyezik és a környező házak udvarai is zöldek, ám a Saroktelek egy, az átlagosnál is zöldebb része a környéknek. Nem véletlen, hogy a helyi lakosok aggódva figyelték, hogy alakul az ingatlan sorsa, amikor a tulajdonos (Újbuda Önkormányzata), azzal a szándékkal állt elő, hogy hasznosítják a szóban forgó ingatlant. Ez egyébként nem újkeletű. Már 2006-2010 között, Molnár Gyula szocialista polgármester által vezetett Önkormányzatnál is felmerült a telek beépítése, de akkor a munkálatok elmaradtak. Később dr. Hoftmann Tamás fideszes polgármester tette meg az első lépéseket. A fideszes városvezetés, 2016. decemberében megbízta az Archi-kon Építészeti és Tervező-Szervező Kft, hogy az ingatlanra egy 42 lakásos tömbházat tervezzen. A telket egy több cikluson átívelő projekt keretében megterveztette, majd el akarta adni a tulajdonos önkormányzat, miközben annak idején az ingatlan harmadát adó állami tulajdonrészt azzal a feltétellel szerezték meg, hogy a telket nem értékesíthetik.

Az elidegenítési tilalmat szerette volna a kerület felfüggesztetni a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-vel, hogy az ősfás, háborítatlan, zöld telekre két, hatszintes épületet építsen fel az új tulaj, és az elidegenítési tilalom csak a földszintre kerülő, önkormányzati tulajdonú orvosi rendelőre legyen érvényes.

A tervezés bruttó 48,26 millió forintos költségét az önkormányzat állta, holott értelemszerűen a telek eladása után a befektető terveztethette volna meg magának a kerületi építési szabályzat betartásával.

A nyertes végül az Archi-Kon Kft lett, miután a cég, 2016 december 5-én nettó 38 millió forint összegű pályázata nyert.

antsz
Az egykori ÁNTSZ épülete

Achi-Kon Kft

A tervező cég 2016. február 4-étől irodát bérelt az önkormányzattól a Bartók Béla út 61. alatt, amit 2017 márciusára felújított majdnem 70 millió forintért. Ezt meg akarta venni nagyjából nettó 49 millió forintért, holott a 292 négyzetméteres ingatlan piaci ára magasabb lehetett ennél (A Móricz Zsigmond körtéren egy 53 négyzetméteres, kétszobás, felújított, 4. emeleti lakás kerül körülbelül ennyibe). Amúgy a hivatalos, 2017. áprilisi értékbecslés szerint bruttó 118,17 millió forintot ért az ingatlan. Az Archi-Kon szerint azonban az irodát saját pénzből felújították maguknak, ezt az összeget pedig szerették volna beszámíttatani a vételárba az önkormányzattal.

Az adásvétel végül 2017. novemberében megköttetett. Ami még pikantériát ad az ügynek, hogy a Bartók Béla úti iroda korábban orvosi rendelő volt, hat orvosi szobával, betegváróval, kiegészítő helyiségekkel.

Összegezve:az önkormányzatnak volt egy orvosi rendelőnek alkalmas ingatlanja, amit végül eladott áron alul egy építészirodának. Ugyanez az építésziroda pedig megtervezett a saroktelekre egy olyan, 42 lakásos társasházat, aminek földszintjén egy önkormányzati tulajdonú rendelő épült volna, ha a helyi civilek ez nem akadályozták volna meg.

Vargáné dr. Kremzner Zsuzsanna a kerület akkori jegyzője a tervezett orvosi rendelő vonatkozó kérdésre megerősítette, hogy a Bartók Béla út 61. alatt azért nem maradhatott rendelő, mert egyfelől rendkívül leromlott az állapota, másfelől a felette lévő társasház lakói vagyonvédelmi-egészségi okokra hivatkozva panaszkodtak rá (közös kapualjon, lépcsőházon, belső udvaron lehetett megközelíteni a rendelőt, ahogy a lakásokat is). A Bartók Béla úti rendelő olyan rossz állapotban volt, hogy 2016-ig senki sem akarta kivenni. Ekkor jött az Archi-Kon Kft, ami végül bérbe vette. Tehát a jegyző szerint nincs köze a Bartók Béla úti rendelő sorsának az Ulászló utcai saroktelekhez.

A jegyző azt is megemlítette, hogy az MNV Zrt.-vel kötött megállapodás értelmében az önkormányzatnak nem is lenne választása, a saroktelekre rendelőt kell építenie. Arra a kérdésre, miért annyiért vette meg a Bartók Béla út 61. alatti volt rendelőt az Archikon, amennyiért, Vargáné Kremzner Zsuzsanna azt felelte, a – fent említett, több mint 118 millió forintos értéket jegyző – értékbecslés már az Archikon felújításai után készült, tehát az irodává alakított rendelő épp az Archikon renoválásai miatt ért annyit. És itt jön a lényeg: az önkormányzat egy 2015-ös rendelete szerint, ha eladnak egy önkormányzati tulajdonú ingatlant, figyelembe kell venni a bérlő (és vevőjelölt) által arra ráköltött, meg nem térített forintokat. Az Archikon majdnem nettó 70 millió forintot költött a renoválásra, ebből az önkormányzat levonta a bérleti időszakra számított amortizáció mintegy 3,87 millió forintos költségét, sőt az így kialakult összegből még 33 százalékot leszedtek, így jött ki a 49. 172. 277 forintos (áfamentes) vételár. Az adásvételi szerződést 2017. november 15-én írták alá, de a környék lakóinak civil kezdeményezése miatt a munkálatok nem kezdődtek meg. (SAROKTELEK (Ulászló-Zsombolyai-Kökörcsin-Vincellér utca) nevű Facebook-csoport)

védőnői szolgálat egykori épülete
A védőnői szolgálat egykori épülete

De térjünk vissza a saroktelek ügyére. Miután a hatalmon levő DK-s önkormányzat soklakásos társasházat vizionált, a környékbeliek, félve a nagyarányú beépítéstől és a zöldfelület eltüntetésétől, melynek sok fa is áldozatul esne az építkezés során, hevesen tiltakoztak a terv végrehajtása ellen. A már említett SAROKTELEK (Ulászló-Zsombolyai-Kökörcsin-Vincellér utca) nevű Facebook-csoport petíciót nyújtott be az önkormányzathoz.

A mozgalmat segítendő, Kreitler-Sas Máté, a környék LMP-s önkormányzati képviselője támogatásáról biztosította a helyi lakókat. Szerinte a jogszabályok nem engedik a park értékesítését – mivel az ingatlan egy részét az államtól kapta meg a kerület –, ezért a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőhöz fordult állásfoglalásért.

Érthetetlen szűklátókörűség, hogy ahol zöld van, az miért nem maradhat meg zöldnek, és hivatal vezetése voltaképpen kit képvisel? Az ott lakókat vagy az odaköltözőket, netán a beruházót.

A terv az volt, hogyaz önkormányzat megterveztette ugyan bruttó 48,26 millió forintért az épületeket és a telek leendő kinézetét, de a telket ezzel a szellemi termékkel együtt eladná egy beruházónak. Az önkormányzat kapna egy hatszobás orvosi-védőnői rendelőt, de nem ingyen, hanem kvázi megvásárolná a beruházótól.

Az újbudai képviselő-testület február 25-én megszavazta az értékesítési pályázat kiírását, ám eközben az I. kerületi kormányhivatal által kiadott építési engedély lejárt tavaly novemberben, de a járvány miatt egy évvel meghosszabbították, 2021. november 2-ig.

Kötelező lett volna erről minden szomszédos ingatlantulajdonost értesíteni; a hivatal azt állítja, ezt megtette, az érintett tulajdonosok meg azt, hogy nem kaptak semmit.

A Saroktelek majdnem egyharmad részben állami tulajdon volt 2015. január 21-ig, amikor is az állam feltételekkel odaadta tulajdonrészét Újbudának. A kerület egy 2008-as önkormányzati kérelem szerint „önkormányzati lakásgazdálkodási feladatok megoldására és intézményi elhelyezésre” kérte magának a telket. Az állam kikötötte, hogy az átadásra az önkormányzati törvényben rögzített feladatok ellátása érdekében kerülhet sor, valamint az ingatlant 15 évig (azaz 2030-ig) nem idegenítheti el és hasznosítani köteles. Így az eladás jogilag akár támadható is lehet, a civilek ezért az állami tulajdonrész átadását levezénylő Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-hez fordultak állásfoglalásért.

A környékbelieket a tervezett épületek mérete, a zöldfelület csökkenése és a levegőminőség romlása zavarta, részben, mert a ferencvárosi és kelenföldi pályaudvar közötti harmadik vasúti vágányt építésével a Hamzsabégi úti parkhálózat is súlyos csapást szenved. Továbbá a környék kis utcáiban a megnövekedett gépkocsik miatt nehézségekbe ütközött a parkolás.

A helyiek azt szerették volna megtudni, miként áll a terv összhangban a főváros nagyberuházások és beépítések elleni, zöld gondolkodással, a kerületi vezetés korábbi, a kerület túlzsúfoltsága okán meghirdetett beépítési korlátozással, továbbá, hogy miért kell elbontani a védőnői épületet, gondolt-e valaki a faállomány és az ezeken fészkelő, sok esetben védett madarak védelmére.

Állampolgári kérdésre, még 2018-ban a kerület vagyongazdálkodási osztályvezetője azt válaszolta az ingatlanon lévő épületek rossz műszaki állapotuk miatt lebontásra kerülnek. Az ingatlan hasznosítására vonatkozó tanulmányterv szerint az ingatlanon vegyes funkciójú épület fog létesülni.

Földszinti részén egészségügyi szolgáltatás, emeleti részeken pedig lakások. Az ingatlan Kökörcsin utca-Zsombolyai utcai részén közpark, pihenőpark is lesz.

László Imre DK-s polgármester 2021. januárban a kerületi lapban írásos válaszokat adott a feltett kérdésekre. Elmondta, a 3203 négyzetméteres telken elbontanák a leromlott állapotú épületeket, és egy új épülne a helyére, aminek földszintjén „az ingyenes tulajdonrész átadása fejében vállalt” rendelőt létesítenek. Erre jön a 42 lakás négy emeleten, az egész alá pedig a mélygarázs. 900 négyzetméteren létesül pihenőpark (amiben benne lesznek az épület megközelítését lehetővé tevő utak is). Az önkormányzat szerint ráadásul a 60 százalékos maximális beépíthetőséget sem használták ki (a telek 32,8 százaléka épülne be), sőt a maximális magasságot sem (23 helyett cirka 18 méteres lesz a két épület).

Az ingatlan beépítési terve
Az ingatlan beépítési terve

A civilek nem értettek egyet a tervvel. Mint mondták, a tervezett kéménymagaság 20,64 méteres, a meglevő fák tetejéig érne; ugyanakkor a környék többi telkén a megengedett épületmagasság 16 méter, és a legtöbb ház bőven alatta marad a földszint +2 vagy +3 szintjével.

A kerület idén április 7-én kiírta a pályázatot a saroktelek értékesítésére, épp aznap, amikor egy nagyobb civil küldöttség először tárgyalt az önkormányzattal. A határidőt idén május 6-ában, a pályázati biztosítékot 75 millió forintban állapították meg.

Pályázat az Ulászló utca 58. szám alatt található ingatlan értékesítésére

A pályázat beadásának határideje: 2021.05.06. (csütörtök) 1000 óra

Pályázati felhívás



A Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata 1/1 tulajdonát képező Budapest, XI. kerület Ulászló utca 58. szám alatt található, XI. ker. 4497/20 helyrajzi számon nyilvántartott, összesen 3202 m2 területű, kivett intézményi épület, udvar megjelölésű, ingatlan és a rajta lévő bontandó épületekkel Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata (1113 Budapest, Bocskai út 39-41.) által nyilvános pályázat útján történő értékesítésére, azon a pályázat részét képező építési engedélyezési tervek szerinti beruházás megvalósítására, továbbá az épület földszintjén külön albetétként kialakítandó orvosi rendelő Önkormányzatnak történő viszont értékesítésére.


A pályázat beadásának határideje: 2021.05.06. (csütörtök) 1000 óra


Pályázati dokumentáció

átvehető 2021. április 9. – 2021. április 28. között telefonon előre egyeztetett időpontban hétfőtől csütörtökig 9-15 óráig, valamint pénteken 9-11 óráig, a Budapest Főváros XI. Kerület Újbudai Polgármesteri Hivatal Városgazdálkodási Igazgatóság Vagyongazdálkodási Osztályán, 1113 Budapest, Zsombolyai út 5. II. emelet 203. és 206. szobájában.


A pályázati dokumentáció kiváltásának ára: 100.000 Ft + Áfa


Fizetés módja: átutalással, a Budapest Főváros XI. kerület Újbuda Önkormányzata
OTP Bank NyRt-nél vezetett 11784009-15511001 számlára.

Közlemény rovatban feltüntetendő: 4497/20 ingatlan pályázati dokumentációja


A pályázati dokumentáció kiadásának feltétele, hogy a vissza nem térítendő vételár, az Önkormányzat fenn megadott számlájára legkésőbb az átvételt megelőző munkanap beérkezzék.


Pályázati biztosíték összege: 75.000.000 Ft (azaz Hetvenötmillió forint)


A pályázatra az jelentkezhet, aki a pályázati dokumentációt kiváltotta, elfogadja az abban foglaltakat, és a pályázati biztosítékot a pályázat beadását megelőzően, határidőben megfizeti.

A pályázatban, nyertes ajánlattevő feladata eljárni az MNV-nél annak érdekében, hogy megadja az elidegenítési tilalom alóli felmentést, ami azt jelenti, hogy az ingatlan új tulajdonosának kéne kijárnia az államnál, hogy az értelmezze rugalmasan azokat a feltételeket, amiket kiszabott az önkormányzatra, amikor átadta tulajdoni hányadát neki.

Kreitler-Sas Máté is úgy tudja, hogy a pályázati kiírás szerint a nyertesnek kell kérnie az elidegenítési tilalom alóli felmentést, ez alól törvényileg nem adhat felmentést az MNV Zrt, ezért a lakosok is panaszlevéllel fordultak a vagyonkezelőhöz és az Állami Számvevőszékhez is.

A SAROKTELEK (Ulászló-Zsombolyai-Kökörcsin-Vincellér utca) nevű Facebook-csoport szerint az önkormányzat és az általuk megkeresett képviselők zöme azzal érvel, hogyha nem építenek semmit a telken, nem hasznosítják, akkor semmissé válhat a megállapodás az MNV-vel, az egyharmados tulajdonrész pedig visszakerülhet az államhoz. Az állam innentől azt építene a saját részén, amit akar. Ráadásul az önkormányzat szerint az MNV-vel kötött megállapodástól nem tudnak eltérni, lakásoknak és rendelőnek kell itt épülni.

Kreitler-Sas Máté a 24.hu-nak mondta a saroktelek ügyében:

„Teljes mellszélességgel kiállok az itt élők mellett. Megválasztásom óta azért lobbiztam a városvezetésnél, hogy a területen park és játszótér legyen”.

Tudomása szerint az önkormányzat nem tartott az ügyben lakossági fórumot. Hozzátette, „mindenképp problémásnak tartom, hogy egy ilyen mértékű beruházás tervezésébe nem vonták be a lakosságot”.

A képviselő úgy tudja, 24 fát fognak kivágni, ha megvalósul a projekt, majd hozzátette, ez szembe megy az Újbuda által kihirdetett klímavészhelyzet céljaival.

Hintsch György (MSZP) alpolgármester, leveléből kiderül: „a telken lévő rossz állapotú épületekbe rendszeresen betörnek hajléktalanok. Az épületek egy része életveszélyes, ezért a a cél, egy minél élhetőbb környezet kialakításával hasznosítani az ingatlant úgy, összhangban a pénzügyi realitásokkal.

A környező épületekhez igazodna a két tömb 18,9-19,1 méteres magassága, a legfelső, ötödik szinteket pedig visszahúzott beépítéssel valósítanák meg, vagyis „nincs szó a környezettől idegen túlépítettségről”. A Zsombolyai és Kökörcsin utcák sarkán 800 négyzetméteres kis teret is kialakítanak egy díszmedencével. Az ingatlan kétharmadán köztér, park és játszótér létesülhet majd, ami rendelési időben nyitott lesz, de éjjelre zárható. A telken jelenleg 58 fa áll, ebből 24-et kivágnak.

Közülük 10-12 nagy törzsátmérőjűt. A kivágottak helyére fát és cserjét ültetnek majd.

A lakossági fórumról azt mondta, azt az előző, fideszes kerületvezetés nem tartott meg, a mostani viszont többször leült tárgyalni a lakosokkal.

Az alpolgármester is azt állítja, az MNV-vel kötött megállapodás értelmében az ingatlanon egészségügyi alapellátást biztosító intézményt kell létesíteni, működtetni. Amennyiben ennek nem tesznek eleget, az ingatlant vissza kell szolgáltatniuk.

Fordulat az ügyben.

2021 június 6-án László Imre Újbuda Polgármestere kifogásolták a közösségi oldalára feltöltött videóban közölte, hogy elállnak az Ulászló utca 58. számú saroktelek értékesítésétől. Emlékeztetett, hogy az előző vezetéstől örökölték a saroktelek dokumentumait, majd mintegy mellékesen megjegyezte, hogy a fideszes városvezetés nem vonta be a civileket a tervezésbe. (A civilek egyébként a jelenlegi vezetés hozzáállását is kifogásolták.)

László Imre úgy fogalmazott, alkalmazkodnak a helyiek indokolt és jogos érdekeihez, ezért a kerület civiljeinek és a koalíció hat pártjának javaslatát meghallgatva úgy döntött, hogy az Ulászló utcai telek értékesítési pályázatát eredménytelennek nyilvánítja.

2022. júniusában úgy tűnt Happy enddel zárulhat az Ulászló utcai, Saroktelek története. Bár a korábbi tervek szerint hatemeletes társasház épült volna az utca sarkán lévő, növényekkel borított telken, a lakók tiltakozása miatt az önkormányzat elállt az elképzeléstől. Egy megbeszélésen a civilek megismerhették az Archabit építésziroda kreatív koncepcióját, amely a saroktelek rendezésének három verzióját is felvonultatta. Az mindegyikben közös, hogy a telken gyermekorvosi rendelő, védőnői szolgálat, bölcsőde és közpark létesülhet. Érvényre jutott a civilek egyik legfontosabb igénye, hogy a fejlesztés részben közösségi tervezéssel valósuljon meg, ami valódi beleszólást tesz lehetővé számukra.

Kreitler-Sas Máté képviselő szerint a javaslat jól illeszkedik a környék adottságaihoz és az ott élők elvárásaihoz: az egykori védőnői szolgálat épületét várhatóan felújítják, a mellette lévő ÁNTSZ-barakk helyére bölcsődét terveznek. A terület nagyobbik részéből közpark lenne, a kisebbik pedig a bölcsőde kertjeként funkcionálna.

A közös tervezés folytatódik, július végére az önkormányzat vezetése újabb helyszíni találkozót szervez a környék lakóival.

Bölcsőde és közpark terv
Bölcsőde és közpark terv

Az MNV közbelép

Nem sokáig örülhettek a civilek a nagy nehezen kivívott sikernek, ugyanis 2022. augusztus 8-án, az Újbuda Online arról adott tájékoztatást, hogy a résztulajdonos Nemzeti Vagyonkezelő (MNV Zrt.) ragaszkodik a helyiek által elutasított lakásépítéshez. (Az önkormányzat továbbra is a civilekkel közösen megtervezett koncepciót valósítaná meg)

Habár a telek az önkormányzat tulajdona, a korábbi ingyenes vagyonátadás miatt az államnak beleszólása van a telek hasznosításába, ugyanis a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) egy 2014-ben kelt kormányhatározatban ingyenesen az önkormányzat tulajdonába adta az Ulászló utca 58. alatti ingatlant, kikötve, a területet lakásgazdálkodási és intézményi elhelyezési céllal köteles hasznosítani az önkormányzat a megszerzéstől számított 15 évig. 2021. májusi levelében az MNV megjegyzi, hogy a szerződéskötés óta eltelt hat esztendő ellenére a mai napig nem kezdődött meg a hasznosítás és ha nem kezdik meg 2021 végéig az előírt módon, az önkormányzatnak több mint 50 millió forint kötbért kell fizetni.

Újbuda, hivatkozva, hogy már elvégezték az előkészítési és terveztetési eljárásokat, telekmegosztást kért, hogy az Ulászló utca felőli 1500 négyzetméteres részen megvalósíthassa a gyerekrendelőt, a védőnői szolgálatot és a bölcsődét, és mivel eleget tesz a közcélú hasznosításnak, a vagyonkezelő tekintsen el a kötbérköveteléstől. A levélre 9 hónapig nem érkezett válasz, majd ezt követően közölték, nem lényegbeli milyen közcélú beruházásokat terveztek, mert a tervek között nincs lakás.

Az önkormányzati válaszában megjegyezet, hogy a lakossági igényeket figyelembe véve a kerület továbbra is eltekint a lakásfunkció létesítéséről, és kérik, hogy az állam járuljon hozzá a tisztán egészségügyi és bölcsődei intézményfejlesztéshez.

A civilek kitartanak

A Saroktelek megvédésére létrejött, mindvégig állhatatosan küzdő csoport továbbra is bizakodó volt. Ők leginkább amiatt aggódtak, hogy a sok huzavona után ne valami torzszülött jöjjön létre, amit senki nem akar. Azt szerették volna tudni, mennyi időt kell várni a megvalósulásra, addig pedig örülnének annak, ha a zöld területet vagy annak egy részét minél hamarabb birtokba vehetnék, mint közparkot.

László Imre végül arról beszélt, ha megint hónapokig nem válaszol a vagyonkezelő, akkor szeptember 30. után elfogadottnak tekintik saját koncepciójukat, és megkezdik a terveztetési és engedélyeztetési eljárásokat, elkerülve a további időhúzást, számolva azzal, hogy ezért kiszabhatják az 50 millió forintos büntetést.


Elindult az Ulászló utcai saroktelek fejlesztése és parkosítása Újbudán

A környékben élők legnagyobb megelégedésére megindult a munka a Zsombolyai, az Ulászló és a Kökörcsin utca által határolt saroktelken.

A tervező Archabit Kft. ügyvezetője elmondta, a parkban kényelmes járda készül majd, amelyet fakockával és nagykockakővel burkolnak. Az árnyékos részekre 2427 db cserjét és évelőt ültetnek, míg a naposabb területekre biodiverz növényágyás és gyepfelület kerül. A növényeken kívül a pihenéshez szükséges eszközök is lesznek a parkban, azaz padok, ülőkék, ivókút, egyedi könyvszekrény és okospad.

A park kivitelezése 2023. november 24-ig tart, a zöldfelület-fenntartási és parki-berendezési eszközök telepítése pedig legkésőbb december 25-ig valósul meg. A park építésének bruttó költsége mintegy 80 millió forint.


Megnyitott Újbuda legújabb közparkja

Igazi sikertörténetnek mondható a Zsombolyai utca, Ulászló utca és a Kökörcsin utca által határolt Saroktelken lévő ősfás park ügye, hiszen a beruházói érdekkel szemben a közösségi érdek érvényesült. Korábban tervek születtek a terület beépítésére, azonban a környéken élő civilek összefogtak a körzet önkormányzati képviselőjével, Kreitler-Sas Mátéval, és közösen elérték a kerület vezetésénél, hogy beépítés helyett, inkább pénzügyi forrást biztosítsanak egy közpark kialakításához.

A most átadott parkba több ezer új növényt ültettek, rovarhotelt és biodiverz évelőágyakat hoztak létre, ezenkívül kihelyeztek okospadot, ivókutat, könyvszekrényt, kerékpártámaszokat és kerékpárpumpát. A park kialakítása során törekedtek a természetes anyagok használatára (terméskő, fa) és a helyszínen meglévő anyagok (bazalt kockakő, régi padok) újrahasznosítására. A zöldfelületek öntözéséről automata rendszer gondoskodik. A park végleges formáját közösségi tervezéssel alakították ki. 

Miután a park elnyerte végleges formáját a teljes saroktelek hasznosításához „már csak” a bölcsőde és a gyerekorvosi rendelő megépítése hiányzott. Ez azonban ismét akadályba ütközött.

2025 év elején nyilvánvalóvá vált, hogy az állam akadályozza a XI. kerület új bölcsődéjének építését. Újbuda Önkormányzata tavaly ősszel adta át az Ulászló utcai elhanyagolt saroktelek teljes rehabilitációját célzó projekt első ütemét, egy ezer négyzetméteres közparkot.

Az elfogadott tervek szerint gyermekháziorvosi rendelő és bölcsőde is létesülne a telken. Csakhogy az utóbbi létrehozására 2024 márciusában elnyert 837 millió forintos állami pályázati forrás (Széchenyi Terv Plusz) máig nem érkezett meg, az önkormányzat többszöri megkeresésre sem kapott választ.

A kormányzat azonnal beszüntetett minden kommunikációt, majd később arra hivatkozott, hogy az Európai Unió nem folyósította a beruházásra szánt összeget, ennek hiányában pedig nem tudják kifizetni a kért összeget.

Kreitler-Sas Máté elmondása szerint a beruházást Újbuda saját forrásból fogja megvalósítani. Mint mondta: az építési engedély megvan, az első ütemben a régi védőnői szolgálat helyéül szolgáló, rózsaszín épület rekonstrukciójára kerül sor (2025.2. fele), majd ezt követi a bölcsőde a lebontandó egykori ÁNTSZ épület helyére.

Ennyi a Saroktelek története, melyben megbizonyosodott, hogy ha a helyi lakosok képesek összefogni egy ügy érdekében, komoly sikereket érhetnek el. Továbbá, azt a tanulságot is levonhatjuk, hogy egy lakossági fórum megtartása mindenképpen szükséges az ilyen, illetve ehhez hasonló ügyekben. És végezetül megemlíteném az állam szerepét, amit semmi esetre sem mondanék pozitívnak, mert inkább gátolta a projekt megvalósítását, mint segítette.

További hírek a kerületből